Czym różni się kasa fiskalna od drukarki fiskalnej?

Paź 22

Kasy fiskalne i drukarki fiskalne to z pozoru bardzo podobne urządzenia. Rzeczywiście – spełniają tę samą funkcję, którą jest ewidencjonowanie sprzedaży dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Jednak między kasami i drukarkami jest zasadnicza różnica, która też istotnie wpływa na cenę tych urządzeń.

Podatnik zobowiązany przez przepisy do rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży za pomocą urządzenia rejestrującego, ma do wyboru kasy fiskalne i drukarki fiskalne. Na pierwszy rzut oka są one do siebie podobne. W istocie mają ten sam cel – zapisują dokonane transakcje i drukują raporty, które są podstawą do dokonywania prawidłowych rozliczeń z fiskusem. Kasy fiskalne i drukarki fiskalne jednak znacząco się różnią.

Fiskalizacja wspólna kasie i drukarce

Zarówno kasy fiskalne, jak i drukarki fiskalne wymagają dokonania procesu fiskalizacji przed rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży. Należy też zaprogramować bazę PLU, czyli bazę towarów i usług. Kasa fiskalna, w przeciwieństwie do drukarki jest urządzeniem samodzielnymi i może funkcjonować autonomicznie. Nie wymaga podłączenia do komputera, dzięki czemu sprawdza się na przykład w sprzedaży obwoźnej lub w małych punktach usługowych.

Nie funkcjonuje bez oprogramowania

Z kolei drukarka fiskalna może funkcjonować tylko wtedy, gdy jest podłączona do komputera. Wymaga także specjalnego oprogramowania. Drukarka fiskalna stanowi część systemu sprzedaży. Rolą tego urządzenia jest gromadzenie i rejestrowanie informacji o dokonanym w danym dniu obrocie. Drukarki fiskalne mają bazę PLU zintegrowaną z programem komputerowym. Baza kasy fiskalnej znajduje się w pamięci samego urządzenia, dlatego nie wymaga podłączenia do komputera i instalacji oprogramowania.

Cena za dodatkowe funkcje

Kasy fiskalne i drukarki fiskalne różnią się też ceną. Najtańsze kasy kupimy już za około 700zł, z kolei ceny drukarek fiskalnych zaczynają się od 2 000zł. To spora różnica, wynika ona jednak ze znacznie większej ilości funkcji oferowanych przez drukarki fiskalne, a raczej trzeba powiedzieć – program komputerowy dołączony do niej. Oprogramowanie drukarek fiskalnych umożliwia tworzenie raportów i skomplikowanych analiz, które znacznie pomagają w usprawnieniu funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wiele z tych urządzeń dedykowanych jest konkretnym grupom podatników. Spotkać można drukarki fiskalne dla lekarzy lub aptekarzy. Dobra drukarka fiskalna wydrukuje nam nie tylko paragon, ale nawet fakturę VAT.

Potrzeby firmy

Jeśli chodzi o drukarki fiskalne Warszawa ma chyba najlepszą ofertę. Warto dobrze przemyśleć nasze potrzeby, zanim zdecydujemy się na jeden z dwóch typów urządzeń. Kasy fiskalne sprawdzają się w tych punktach sprzedaży towarów czy usług, w których nie ma możliwości podłączenia urządzenia do komputera lub takie podłączenie nie ma szczególnego sensu. Z kolei drukarki fiskalne sprawdzają się w przedsiębiorstwach, które wykonują analizy sprzedaży, skomplikowane raporty i badania oraz planują strategie marketingowe w oparciu o wyniki sprzedaży.

2 komentarze

  1. Renata /

    notka wydaje mi sie byc bardzo pomocna, przydatna… Jestem pewna, ze wiele osob z niej bardzo skorzysta, wiec, w imieniu swoim i nie tylko, dziekuje i serdecznie pozdrawiam.

  2. prosty, praktyczny artykuł, dzięki:)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *