Kasa fiskalna dla kosmetyczki – czy będzie obowiązkowa w 2015 roku?

Paź 30

Kasa fiskalna dla kosmetyczki – czy będzie obowiązkowa w 2015 roku?

Masz własny salon kosmetyczny? Podnajmujesz pomieszczenie lub stanowisko w zakładzie fryzjerskim? A może wykonujesz zabiegi w domach swoich klientek? W 2015 roku po wejściu w życie nowych przepisów, nie ważne ani gdzie, ani na jaką skalę wykonujesz swoje usługi. Kasa fiskalna dla kosmetyczki będzie obligatoryjna.

Projekt nowego rozporządzenia Ministerstwa Finansów to temat do żywych dyskusji wielu podatników. Niezadowoleni z nowelizacji przepisów są zwłaszcza usługodawcy. Wielu z nich ma bowiem stracić prawo do zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej z początkiem stycznia 2015 roku. Wśród tych przedsiębiorców są również kosmetyczki.

Nowe rozporządzenie ma zastąpić dokument z 29 listopada 2012 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, który wygasa 31 grudnia 2014 roku. Nowelizacje wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku.

Można się było spodziewać, że liczba szczęśliwców, którzy nie muszą mieć kasy fiskalnej znowu zmaleje. Przywilej sprzedaży bez kasy jest stopniowo, ale konsekwentnie ograniczany przez ustawodawcę. I rzeczywiście – projektowane rozporządzenie poszerza katalog czynności wyłączonych z wszelkich zwolnień z kas. To w efekcie właśnie tej nowelizacji wielu podatników utraci prawo do zwolnienia.

Czynności, o które powiększono spis usług wyłączonych z jakichkolwiek zwolnień, muszą być bezwzględnie ewidencjonowane z zastosowaniem kasy fiskalnej. Dlatego wybrani usługodawcy będą zmuszeni do zakupu urządzenia fiskalnego, jeśli w 2015 roku chcą prowadzić działalność gospodarczą zgodnie z prawem.

Wśród podatników zobowiązanych do zakupu kasy, są także te osoby, które wykonują usługi kosmetyczne i kosmetologiczne, co wynika wyraźnie w zapisu z § 4 ust. 1 pkt 2 lit. h:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:

(…)

2) świadczenia usług:

(…)

h) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych

Po wejściu w życie projektowanego rozporządzenia, kasa fiskalna dla kosmetyczki, która działa w ramach własnej firmy, będzie obowiązkowa. Wszystkie kosmetyczki, niezależnie od tego gdzie wykonują usługi i jak wysokie obroty osiągają, będą musiały kupić kasę fiskalną w 2015 roku. Paragon fiskalny klient lub klientka powinna otrzymać po każdym wykonanym zabiegu kosmetycznym.

Czy obowiązkowa kasa fiskalna dla kosmetyczki to dobry pomysł? Czy nie uderzy najbardziej w małe, jednoosobowe firmy, które osiągają niski obrót w roku? Czy młodych przedsiębiorców nie odstraszy przed zakładaniem firmy i rozwojem w branży usług kosmetycznych?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *