Obowiązek zakupu kasy fiskalnej po zmianach przepisów w 2013 roku

Lut 28

Obowiązek zakupu kasy fiskalnej po zmianach przepisów w 2013 roku

Jeśli należysz do grupy przedsiębiorców, którzy od marca 2013 roku są zobowiązani do zakupu kasy fiskalnej, oto krótki przewodnik po podstawowych kwestiach związanych z tym zakupem.

Od 1 stycznia 2013 roku weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów, które obniżyło  limit zwolnień z obowiązku instalowania urządzenia rejestrującego i prowadzenia sprzedaży z jego pomocą. Ponadto limity dla nowych przedsiębiorców oraz tych, którzy kontynuują działalność zostały zrównane – jeśli podatnik chce korzystać z prawa do zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej, jego roczny obrót nie może przekroczyć 20 tys. zł ( czyli w skali miesiąca ok. 1667 zł). Przywilej sprzedaży usług bez prowadzenia kasy straciły też od 2013 roku szkoły nauki jazdy.

Kasa kupiona – a co po zakupie?

1) Po zakupie urządzenia należy powiadomić Urząd Skarbowy. Należy to zrobić najpóźniej jeden dzień przed rozpoczęciem ewidencji z jego pomocą. Przedsiębiorca składa wypełniony druk zawiadomienia, skierowany do Naczelnika Urzędu Skarbowego. W piśmie podatnik zawiera dokładną ilość zakupionych urządzeń rejestrujących oraz informację o miejscu ich instalacji.

2) Kasa fiskalna musi zostać zaprogramowana. Wsparciem w tej kwestii powinien być uprawniony serwisant. Dobre zaprogramowanie pomoże sprawnie obsługiwać klienta – nie będzie też problemem podczas ewentualnej kontroli skarbowej. Kontrola skarbowa może bowiem sprawdzić prawidłowość zaprogramowania np. przypisanie do towarów lub usług odpowiedniej stawki podatku.

3) Pracownik serwisu, zanim zaczniemy pracę z kasą fiskalną, musi ją zafiskalizować. Nastąpi wówczas nieodwracalne uaktywnienie pamięci fiskalnej – od tej chwili będzie w niej zapisana każda wykonana przez nas operacja.

4) Podatnik ma obowiązek złożyć w Urzędzie Skarbowym uzupełniony druk zgłoszenia kasy i tym samym zarejestrować urządzenie fiskalne. Ma na to 7 dni od fiskalizacji przez serwis. Urząd nada urządzeniu (lub urządzeniom, jeśli zgłosiliśmy więcej sztuk) numer ewidencyjny i powiadomi go o tym pisemnie.

Optymistyczną informacją jest, że za zakup kasy fiskalnej przez nowych operatorów, przysługuje ulga w wysokości nawet 90% wydatkowanej kwoty (nie więcej jednak niż 700zł za sztukę) – warto więc dowiedzieć się, co zrobić, by skorzystać z takiej ulgi.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *