Sezon na kasy fiskalne – kto je wymieni przed 30 września 2013 roku?

Wrz 04

Sezon na kasy fiskalne – kto je wymieni przed 30 września 2013 roku?

Masz biznes i jesteś zobowiązany do rejestrowania obrotów z użyciem kasy fiskalnej? Przed sobą perspektywa dostosowania posiadanego urządzenia fiskalnego do nowych wymogów z rozporządzenia resortu w kwestii nazw towarów lub usług. A może perspektywa wymiany kasy fiskalnej? Kogo może czekać wydatek przed 30 września 2013?

Przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 14 marca 2013 r., poz. 363), doprecyzowały właściwie kwestię umieszczania w treści paragonów fiskalnych nazw towarów lub usług. Zastosowanie się do tych aktualizacji zgodnie z przepisami przejściowymi powinno nastąpić w przedsiębiorstwach przed 1 października 2013 roku. Został więc niecały miesiąc – po 1 października, stosowanie nieprawidłowych nazw oferowanego asortyment będzie kwestionowane i karane finansowo.

Jak mają wyglądać nowe nazwy? Wspomniane rozporządzenie z 14 marca 2013 roku, podaje w §8 ust. 1, że nazwa towaru lub usługi na paragonie fiskalnym musi pozwalać na jednoznaczną identyfikację towaru lub usługi, do której się odnosi. Co to oznacza? Podatnicy mają wątpliwości i pytają, jak właściwie należy nazwać towar, żeby nie zakwestionowano tego podczas ewentualnej kontroli skarbowej? Wątpliwości interpretacyjne w zakresie umieszczania w treści paragonu prawidłowej nazwy ma rozwiać opublikowane przez Ministerstwo Finansów wyjaśnienie. A z wyjaśnienia wynika, że niedopuszczalne jest stosowanie dla konkretnych produktów nazw będących określeniami grup towarowych odpadają więc takie nazwy, jak: owoce, warzywa, pieczywo, nabiał, napoje, słodycze itd.. Dobre nazwy, to te bardziej precyzyjne: jabłka, pomidory, mleko, piwo, jogurt, bułka. Dobre, ale ni zawsze. Jeśli bowiem podatnik sprzedaje trzy odmiany jabłek, a każda z nich ma inną cenę za kilogram, stosowana nazwa jabłka w tej sytuacji, będzie niepoprawna. Zaprogramowana w pamięci fiskalnej nazwa tego produktu musi jednoznacznie odnosić się do tego produktu o konkretnej cenie za kilogram, dlatego musi zostać doprecyzowana, w bazie towarowej powinny pojawić się więc nie jedna, ale trzy pozycje, np. jabłka ligol, jabłka idared, jabłka gloster. Jednak gdy w sprzedaży są też pomidory, także w kilku odmianach, ale wszystkie odmiany mają taką samą cenę za kilogram, to posługiwanie się nazwą pomidory będzie poprawne. Dużo zależy więc od rodzaju oferowanego asortymentu, jego ilości oraz przypisanych cen. Wymóg stosowania jednoznacznej nazwy uzasadniania się jest faktem, że  konsument ma bez problemu skontrolować swoje zakupy patrząc na nazwy na paragonie, a pracownik skarbowy zidentyfikować zastosowane do danego towaru stawki podatkowe.

Podatnicy mają więc przed sobą wprowadzenie długich list poprawnych nazw towarów lub usług – ponieważ może się okazać w wielu wypadkach, że oznaczenia, które dotychczas stosowali, są nieprawidłowe. Ale dla niektórych użytkowników kas, wdrożenie zaktualizowanych wymogów związanych z nazwami w firmach, może oznaczać wymianę posiadanego urządzenia fiskalnego na nowe. Dlaczego? Bo ich słabe parametry i ograniczone funkcje, mogą nie pozwolić na wprowadzenie wszystkich precyzyjnych pozycji, ze względu na małą bazę towarową PLU (ilość pozycji do zaprogramowania wzrośnie przecież wielokrotnie!). Przeszkody technologiczne i słabe zaplecze funkcjonalne nie zwalniają przedsiębiorców z zastosowania się do aktualnych regulacji resortu finansów związanych z jednoznacznie identyfikującymi nazwami towarów lub usług (inaczej jest np. w przypadku numeru NIP nabywcy). Od 1 października 2013 roku wszystkie firmy zobowiązane do rejestrowania obrotów z użyciem kas fiskalnych, muszą prowadzić sprzedaż stosując  poprawne, precyzyjne nazewnictwo.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *