Jak zwalczać problemy w ogrodzie organicznym?

Gru 06

Jak zwalczać problemy w ogrodzie organicznym?

Co zrobić, jeśli na naszych roślinach pojawiły się uporczywe szkodniki lub zżera je jakaś choroba, a nie chcemy używać środków chemicznych, gdyż zdecydowaliśmy się prowadzić ogród organiczny? Istnieje kilka naturalnych sposobów na zwalczanie takich problemów.

Prowadzenie ogrodu organicznego zakłada używanie tylko naturalnych środków pielęgnacji roślin. Nie stosujemy chemicznych pestycydów, nawozów ani innych substancji, które zatruwają rośliny i środowisko. Poszukujemy naturalnych metod walki ze szkodnikami i chorobami, takich jak wybieranie zdrowych roślin, przyciąganie pożytecznych owadów i odstraszanie szkodników zapachem. Co jednak zrobić, jeśli nasz ogród organiczny zaatakował uporczywy szkodnik lub choroba, których nie możemy się pozbyć? Zanim skapitulujemy i sięgniemy po środki chemiczne, wypróbujmy kilka naturalnych metod.

Przyjazny olej

Jednym z najbardziej skutecznych środków naturalnych jest specjalny olej ogrodniczy, stworzony na bazie oleju mineralnego połączonego ze środkiem emulującym. Preparat ten miesza się z wodą i używa w formie sprayu. Spryskujemy nim miejsca zaatakowane przez szkodniki lub choroby. Środek ten jest nie tylko skuteczny, ale też przyjazny środowisku, ponieważ został wyprodukowany z całkowicie naturalnych składników.

Ogród z dżdżownicą

Najnowsze badania wykazały, że użycie kompostu, w którym przebywa dużo dżdżownic pozwala zmniejszyć uszkodzenia spowodowane przez szkodniki takie jak mszyce czy gąsienice. Jeśli nie mamy zbyt wiele tych pożytecznych robaczków w naszym ogrodzie, możemy je kupić w specjalnych pojemnikach.

Sodą na mączniaka

Jeśli nasz ogród organiczny ma tendencję do mączniaka, rozwiązaniem może się okazać zraszanie ogrodu fungicydem z sody. Sposób ten jest najbardziej skuteczny, gdy stosujemy go prewencyjnie. Zaatakowane rośliny trudno jest wyleczyć roztworem z sody. Aby zapobiec mączniakowi, raz w tygodniu zraszajmy ogród tym roztworem w dość wilgotny dzień. Ważna jest również regularna kontrola roślin. Jeśli zobaczymy, że jakaś roślina ma na liściach niepokojący biały lub żółty nalot, najlepiej od razu usunąć taki element i zutylizować, aby choroba nie rozprzestrzeniła się na inne rośliny.

Octem na chwast

Jeśli nasz organiczny ogród cierpi z powodu nadmiaru chwastów, zamiast chemicznych środków użyjmy zwykłego domowego octu. Zawarte w nim herbicydy i inne związki skutecznie radzą sobie z niechcianymi chwastami. Takie rozwiązanie jest nie tylko przyjazne środowisku, ale też wyjątkowo proste i ekonomiczne.

Czegoś brakuje

Pewne oznaki mogące sugerować chorobę rośliny, takie jak żółknięcie liści, plamy i opadanie mogą być w rzeczywistości spowodowane brakiem jakichś związków odżywczych lub niewłaściwą pielęgnacją. Rośliny lubiące rosnąć w cieniu będą marniały posadzone w pełnym słońcu. Z kolei te preferujące kwaśną glebę nie urosną tak dorodne w glebie zasadowej. Czasem wystarczy tylko przesadzić roślinę lub poprawić jej warunki. Czasem jednak będziemy musieli pogodzić się z tym, że jakaś odmiana po prostu źle rośnie w naszym ogrodzie i zrezygnować z niej lub po prostu pogodzić się z tym stanem rzeczy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *