Domki i kwatery dla turystów – a obowiązek stosowania kasy fiskalnej

Sie 19

Domki i kwatery dla turystów – a obowiązek stosowania kasy fiskalnej

Wynajmujesz domki lub kwatery dla turystów? Sezonowe udostępnianie pokoi to sposób na zarobek wielu podatników w miejscowościach turystycznych. Dla jednych sezon wkrótce się skończy, dla innych potrwa nawet do października. W końcu są tacy, którzy szykują się dopiero na ferie zimowe. Czy obejmuje ich obowiązek stosowania kasy fiskalnej?

Czy wynajem kwater turystom wymaga stosowania kasy fiskalnej i drukowania paragonu dla gości? Upewnij się, czy musisz mieć kasę, czy nie – za brak obowiązkowego urządzenia fiskalnego grożą niemałe sankcje finansowe.

W zasadzie każda sprzedaż wymaga stosowania kasy fiskalnej, ale na szczęście Minister Finansów może zadecydować o zwolnieniach z tego obowiązku. O tym, komu aktualnie przysługuje zwolnienie z kas fiskalnych i na jakich warunkach możemy się dowiedzieć z Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 1544)

Czego dowiadujemy się z tego dokumentu, jeśli chodzi o wynajem kwater lub domków letniskowych dla turystów?

Obowiązek stosowania kasy fiskalnej w przypadku wynajmu kwater lub domków letniskowych

Generalnie możemy stwierdzić, że niektóre usługi krótkoterminowego wynajmu turystom są zwolnione z ewidencji na kasie fiskalnej, a inne – nie. Jak określić, do której grupy należymy? Musimy wziąć pod uwagę klasyfikację świadczonej przez nas usługi z PKWiU. W załączniku do wspomnianego rozporządzenia, w poz. 19-21 i 26 znajduje się bowiem lista usług związanych z wynajmem turystom, które są zwolnione z ewidencji na kasie fiskalnej. Tzw. zwolnienie przedmiotowe z kas fiskalnych dotyczy dosyć wąskiej grupy usług o konkretnych symbolach PKWiU, chodzi o:

1) usługi w zakresie noclegów i usługi towarzyszące świadczone przez hotele, motele, pensjonaty i inne obiekty hotelowe sklasyfikowane w PKWiU ex 55.10.10.0 – dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez obozowiska dla dzieci,

2) pozostałe usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania bez obsługi, sklasyfikowane w PKWiU ex 55.20.19.0 – dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez obozowiska dla dzieci,

3) pozostałe usługi związane z zakwaterowaniem, sklasyfikowane w PKWiU ex 55.90.1 – dotyczy wyłącznie: usług krótkotrwałego zakwaterowania pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych, z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych,

4) usługi wynajmu i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, sklasyfikowane w PKWiU ex 68.20.1.

Nie znalazłeś symbolu swojej usługi? Niestety w większości przypadków przedsiębiorcy wynajmujący sezonowo pokoje lub domki letniskowe nie będą mogli korzystać ze zwolnienia przedmiotowego. Na liście usług zwolnionych z ewidencji na kasie fiskalnej nie ma bowiem popularnych czynności w zakresie najmu krótkoterminowego, sklasyfikowanych w PKWiU pod symbolem 55.20. Chodzi o „usługi obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania”, co obejmuje swym zakresem między innymi:  usługi zakwaterowania w specjalnie wydzielonych umeblowanych pokojach lub pomieszczeniach umożliwiających mieszkanie w obiektach wypoczynku wakacyjnego, kwaterach dla gości, bungalowach etc. oraz usługi świadczone przez domy letniskowe, do których goście posiadają prawo wspólnego użytkowania przez określony okres każdego roku.

Inne podstawy do zwolnienia z kasy fiskalnej

Fakt, że nie przysługuje Ci zwolnienie przedmiotowe, nie oznacza jeszcze, że będziesz musiał stosować kasę fiskalną przy wynajmie kwater lub domków letniskowych. Przywilej sprzedaży bez kasy przysługuje też ze względu na prawo do zwolnienia podmiotowego. Mimo, że fiskus wprowadza ograniczenie w tym prawie i wyłącz z niego wielu podatników, wciąż większość przedsiębiorców może stosować je w swoim przypadku. W tym także podatnicy wynajmujący sezonowo kwatery dla turystów.

Koniecznie sprawdź, co musisz zrobić, żeby korzystać ze zwolnienia podmiotowego z kas fiskalnych w 2015 i 2016 roku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *