Kasa fiskalna a kontrakt z NFZ

Paź 16

Kasa fiskalna a kontrakt z NFZ

Jesteś lekarzem? Stomatologiem? Masz prywatny gabinet, w którym przyjmujesz pacjentów? W 2015 roku będziesz miał obowiązek stosowania kasy fiskalnej. A co jeśli świadczysz też usługi w ramach kontraktu z NFZ? Czy ewidencja na kasie obejmuje także te czynności?

Wielu lekarzy i wielu stomatologów poza tzw. wizytami prywatnymi, świadczy też usługi w ramach kontraktu z NFZ. Po wejściu w życie nowego rozporządzenia, a więc po 1 stycznia 2015 roku, każdy podatnik, który świadczy usługi medyczne w swoim gabinecie, będzie musiał stosować kasę fiskalną.

Pojawia się więc kwestia: Czy usługi w ramach kontraktu z NFZ również należy ewidencjonować z użyciem kasy?

W odpowiedzi na to pytanie odniesiemy się to zapisu ustawy o VAT. W art. 111 ust. 1 ustawy może przeczytać, że:

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zgodnie z zacytowanym fragmentem, ewidencja na kasie fiskalnej obejmuje jedynie usługi wykonywane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.

Co to oznacza w praktyce dla lekarza?

Otóż, jeżeli lekarz wykonuje usługi medyczne w ramach swojego prywatnego gabinetu i robi to bezpośrednio na rzecz pacjentów, to każda taka usługa w 2015 roku będzie musiała być zarejestrowania z zastosowaniem kasy fiskalnej. Pacjent po prywatnej wizycie powinien tez otrzymać paragon fiskalny.

A co z usługami w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia? Tego typu usług ewidencja na kasie fiskalnej nie obejmuje. NFZ stanowi bowiem podmiot gospodarczy. To z nim rozlicza się lekarz, a nie bezpośrednio z pacjentem. Nie drukuje więc paragonu dla pacjenta, którego badał, ale wystawi fakturę lub rachunek dla podmiotu, z którym współpracuje. Rozliczenie z pacjentem leży już po stronie tego podmiotu, a więc NFZ.

Kasa fiskalna dla lekarza i dla stomatologa, który ma własny prywatny gabinet będzie obowiązkowa w 2015 roku. Jednak nie będzie obowiązkowe rejestrowanie na niej usług świadczonych w ramach kontraktu z NFZ. Paragon fiskalny pacjent otrzyma tylko po usłudze świadczonej bezpośrednio na jego rzecz.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *