Kasy fiskalne w 2015 roku – od nowych przepisów nie ma już odwrotu

Gru 23

Kasy fiskalne w 2015 roku – od nowych przepisów nie ma już odwrotu

Z dniem 1 stycznia 2015 roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów, które reguluje kwestię stosowania kas fiskalnych. Projekt tego rozporządzenia znany był podatnikom mniej więcej od połowy 2014 roku. W listopadzie natomiast zatwierdzono oraz opublikowano jego ostateczną wersję. Od nowych przepisów nie ma już odwrotu. Szacuje się, że zmiany te zmuszą do zakupu kas fiskalnych dziesiątki tysięcy podatników!

Kasy fiskalne w 2015 roku – nowe rozporządzenie opublikowane

7 listopada opublikowano wyczekiwane od połowy roku Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z  pod poz. 1544). W jakim terminie wejdzie w życie ten akt prawny?

Nowe przepisy będą obowiązywały podatników od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r.

Ze zmianami, które wprowadzi rozporządzenie aktualne w 2015-2016 roku, podatnicy mogli zapoznać się już w lipcu. Były to wówczas propozycje – większość nowości spodobała się przedsiębiorcom. Zwłaszcza niepocieszeni byli niektórzy usługodawcy, ponieważ miała ich czekać utrata zwolnienia z kas. Być może liczyli na to, że ustawodawca wycofa się jeszcze z projektu wyłączeń. Czy tak się stało?

Ostateczna i zaakceptowana wersja nowego rozporządzenia Ministra Finansów nie pozostawia podatnikom w tym temacie żadnych wątpliwości. Jak się okazało, projektowane wymogi w stosowaniu urządzeń fiskalnych – staną faktem. Wiadomo już, kogo dokładnie czekają kasy fiskalne w 2015 i 2016 r., kto utraci przywilej do dalszej sprzedaży towarów i usług bez kasy, a kto prawo do zwolnienia z kas na razie utrzyma.

Nowe rozporządzenie Ministra Finansów aktualne w latach 2015-2016 określa tzw. podmiotowe i przedmiotowe zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas fiskalnych lub drukarek fiskalnych. Precyzuje także czynności, których nie dotyczy żadną zwolnienia i które objęte są bezwzględną ewidencją z użyciem kasy. Podobne kwestie regulował dokument z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących; Dz. U. z 2012 r. poz. 1382), który jest jeszcze aktualny. Potrwa to jednak niedługo – nowe rozporządzenie zastąpi go z dniem 1 stycznia 2015 roku.

Najważniejsze zmiany w stosowaniu kas fiskalnych w 2015 i 2016 roku

Każdy podatnik, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, powinien zapoznać się z treścią nowego rozporządzenia. Jesteś przedsiębiorcą? Prowadzisz taką sprzedaż, albo planujesz rozpocząć ją w 2015 roku? Nic jeszcze nie wiesz o zmianach w obowiązkach w stosowaniu kas? To już ostatni dzwonek! Za 10 dni nowelizacje w przepisach wejdą w życie!

Zostało więc naprawdę niewiele czasu.

Lepiej, by obowiązek ewidencji z użyciem kasy fiskalnej, nie był dla Ciebie niespodzianką. Jakiekolwiek przekroczenie terminu wprowadzenia urządzenia fiskalnego skutkuje konsekwencjami finansowymi.

Rozporządzenie Ministra Finansów aktualne od stycznia 2015 roku, zmieni sytuację wielu przedsiębiorców. Zwłaszcza kilka dużych grup usługodawców, zostanie pozbawiona jakichkolwiek zwolnień z kas. Oznacza to, że żaden czynnik – ani niskie obroty, ani mała ilość usług, ani forma zapłaty – nic nie będzie dla nich podstawą do sprzedaży bez kasy.

Przywilej ten całkowicie utracą między innymi fryzjerzy, kosmetyczki czy mechanicy – mimo, iż w latach 2013-2014 prowadzić działalność i nie mieć kasy fiskalnej (np. dlatego, że nie przekroczyli określonego limitu obrotu w roku).

Szacuje się, że w wyniku zmian w przepisach, kasy fiskalne w 2015 roku będzie musiało kupić ok. 100 000 podatników!

Jak wspomnieliśmy zwolnień z kas zostaną pozbawieni niektórzy usługodawcy. Kilka popularnych usług oraz dostawę towaru, ustawodawca dopisał bowiem do tzw. katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień. Oprócz tego zlikwidowane będą zwolnienia z kas dla niewielkiej liczby usług.

Czy jest coś, z czego podatnicy będą mogli się cieszyć, jeśli chodzi o zmiany w przepisach? Na szczęście jest. Niektórzy z nich inaczej policzą obrót do zwolnienia podmiotowego. Dla przedsiębiorców, którzy zachowają prawo do zwolnienia ze względu na niskie obroty, ten nowy sposób liczenia obrotu, będzie dużo korzystniejszy niż w latach 2013 i 2014.     

Istotne zmiany w przepisach dotyczących stosowania kas fiskalnych w 2015 i 2016 roku:

  • Nowy, poszerzony katalog czynności wyłączonych z jakichkolwiek zwolnień z kas fiskalnych
  • Likwidacja zwolnienia z kas dla małej liczby usług
  • Nowy, korzystniejszy sposób obliczania obrotu do zwolnienia podmiotowego 

Ważne! Opublikowana wersja nowego rozporządzenia, różni się od wersji projektowanej z lipca 2014 roku!

Jeżeli prowadzisz sprzedaż na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych, koniecznie upewnij się, czy w 2015 roku nadal będziesz mógł korzystać ze zwolnień z kas. Nawet jeżeli zapoznałeś się z projektem nowego rozporządzenia Ministra Finansów (projekt z lipca 2014 roku), to zapoznaj się również z wersją ostateczną opublikowaną 7 listopada. Wersja ta, różni się w szczegółach od projektu. Ustawodawca zrobił kilka korekt, między innymi, w katalogu czynności wyłączonych z kas. Modyfikacje są wprawdzie drobne, ale istotne.

Jeżeli  chcesz dowiedzieć się, czy czeka Ciebie zakup kasy fiskalnej w 2015 roku oraz sprawdzić, czym różni się ostateczna wersja nowego rozporządzenia od wersji projektowanej –  przeczytaj artykuł Kto musi mieć kasę fiskalną w 2015 i 2016 roku? 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *