Kasy fiskalne – zmiany w przepisach w 2015

Sie 26

Kasy fiskalne – zmiany w przepisach w 2015

Od 1 stycznia 2015 roku szykują się spore zmiany w przepisach związanych z posiadaniem kas fiskalnych. Wielu usługodawców będzie zmuszonych do kupienia kasy fiskalnej. Wszystko wskazuje na to, że stracą prawo do zwolnienia z tego obowiązku. Które konkretnie usługi znalazły się na liście usług objętych bezwzględną koniecznością ewidencjonowania ich na urządzeniach rejestrujących?

Z ostatnim dniem grudnia 2014 roku przestanie obowiązywać aktualne rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ((Dz. U. z 2012 r., poz. 1382). Znany jest projekt nowego rozporządzenia, które zastąpi poprzedni dokument. Nowe rozporządzenie zawiera istotne zmiany:  wynika z niego bowiem, że kilka grup usługodawców całkowicie straci prawo do zwolnienia z obowiązku posiadania urządzenia fiskalnego. Na razie przedsiębiorcy ci mogą korzystać ze zwolnienia związanego z niskimi obrotami. Obowiązek ewidencji na kasie fiskalnej, dotyczy ich dopiero wtedy, gdy przekroczą limit obrotu rocznego 20,000zł netto (lub limit obliczany proporcjonalnie do długości czasu działalności). Wszystko wskazuje na to, że wkrótce zostaną pozbawieni tego przywileju.

Kasy fiskalne – od kiedy zmiany w przepisach?

Jeśli proponowane przez Ministerstwo projektowane rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku, to najpóźniej 1 marca 2015 roku przedsiębiorcy „z listy” będą mieli obowiązek rozpocząć obsługę sprzedaży przy użyciu urządzenia rejestrującego. Zgodnie z nowymi przepisami, w 2015 roku każda osoba zajmująca się sprzedażą wymienionych usług będzie musiała od samego początku działania firmy  ewidencjonować transakcje z wykorzystanie kasy fiskalnej. Od pierwszego dnia, od pierwszej wykonanej czynności.

Od kogo paragon fiskalny w 2015?

Kogo dotyczą zmiany w przepisach? Na liście usług wyłączonych z jakichkolwiek zwolnień, znalazły się te, które są świadczone przez: lekarzy, dentystów, prawników, fryzjerów, kosmetyczki, mechaników samochodowych oraz właścicieli stacji diagnostycznych. Prawo do zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej utracą też osoby zajmujące się usługami gastronomicznymi, a także dostawą perfum i wód toaletowych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *