Od stycznia 2015 kasa fiskalna w każdym gabinecie lekarskim

Wrz 30

Od stycznia 2015 kasa fiskalna w każdym gabinecie lekarskim

Jesteś lekarzem lub lekarzem dentystą i masz prywatny gabinet lekarski? Nie masz kasy fiskalnej? Przygotuj się na jej zakup w 2015 roku. Dla lekarzy, w tym lekarzy dentystów, szykują się duże zmiany w przepisach – od przyszłego roku kasa fiskalna w każdym gabinecie lekarskim będzie obowiązkowa.

Must have każdego lekarza i dentysty

Od 1 stycznia 2015 roku Ministerstwo Finansów postanowiło pozbawić lekarzy praw do jakichkolwiek zwolnień w stosowaniu kas fiskalnych. Postanowienia te wejdą w życie wraz z nowym rozporządzeniem – jego projekt jest już opracowany.

Do końca grudnia 2014 roku obowiązuje jeszcze wprawdzie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382), ale wygaśnie ono z ostatnim dniem grudnia. Nowy dokument, ważny od 1 stycznia 2015 roku wprowadza kolosalne zmiany. Zmiany, które będą dotkliwe między innymi dla lekarzy i dentystów.

W projektowanym rozporządzeniu nie ma wprawdzie mowy o zmianie wysokości limitu do zwolnienia podmiotowego. Dokument ten zawiera natomiast zapis, który poszerza katalog wyłączeń ze zwolnień z kas fiskalnych w 2015 roku. Chodzi o § 4 ust. 1 pkt 2f:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:(…) 2) świadczenia usług: (…) f) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów

W 2015 kasa fiskalna u każdego lekarza

Powyższy zapis nie pozostawia wątpliwości – w 2015 kasa fiskalna będzie obowiązkowa dla każdego lekarza, który świadczy usługi medyczne w ramach swojego prywatnego gabinetu. Nowe przepisy nie oszczędzą też lekarzy stomatologów. Od 1 stycznia wysokość obrotów w roku nie będzie już miała żadnego znaczenia, ponieważ usługodawcy ci stracą całkowicie prawo do jakichkolwiek zwolnień, nie będzie ich więc dotyczyło zwolnienie ze względu na nieprzekroczony limit.

Jeśli planujesz otworzyć gabinet w 2015 roku, musisz się liczyć z zakupem kasy fiskalnej i drukowaniem paragonów dla pacjentów już od pierwszego dnia działalności.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *