Zbliża się ostateczny termin składania zeznań podatkowych PIT za 2014 rok!

Kwi 23

Zbliża się ostateczny termin składania zeznań podatkowych PIT za 2014 rok!

Ostateczny termin składania zeznań podatkowych PIT za 2014 rok zbliża się wielkimi krokami. Podatnikom zostało jeszcze 7 dni na rozliczenie się z fiskusem. Czy już to zrobiłeś?

Czy  wiesz, do kiedy musisz złożyć zeznanie podatkowe PIT za 2014 rok? A może jeszcze nie zabrałeś się za rozliczenie roczne? Lepiej się pośpiesz. Masz na to tylko 7 dni!

Zmiany w PIT

Do kiedy można składać zeznania podatkowe PIT? Kto musi to zrobić? Który PIT wypełnić? Jak można złożyć rozliczenie roczne? Pytania te każdego roku zadaje sobie mnóstwo podatników. Nawet jeśli od lat składamy zeznania podatkowe na formularzach PIT, warto za każdym razem upewnić się, czy robimy to prawidłowo. Przepisy podatkowe zmieniają się nieustannie, ustawodawca wprowadza nowe druki i różne aktualizacje.

Jak wygląda kwestia składania zeznań podatkowych w 2015 roku?

Kto w 2015 roku składa roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT?

Złożenie rocznego zeznania podatkowego to obowiązek każdego podatnika, który w poprzednim roku uzyskiwał dochody opodatkowane podatkiem dochodowym. Jeśli więc w 2014 r. osiągałeś takie dochody, to na początku 2015 roku masz obowiązek rozliczyć się z tego z fiskusem. Powinieneś wypełnić odpowiedni formularz i ewentualne załączniki do niego, a następnie złożyć je we właściwym urzędzie skarbowym. Jaki jest termin składania zeznań podatkowych PIT za 2014 rok?

Jaki jest termin składania zeznań podatkowych PIT za 2014 rok?

Termin składania zeznań podatkowych za 2014 rok mija dokładnie w czwartek 30 kwietnia 2015 roku. Do tego dnia muszą rozliczyć się podatnicy, którzy korzystają z druków PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, a także PIT-39.

UWAGA! Termin składania zeznań podatkowych za 2014 rok na drukach PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 mija w czwartek 30 kwietnia 2015 roku.

Zanim wyjedziesz na majówkę, nie zapomnij się złożyć swojego zeznania. Z jakiego druku PIT powinieneś skorzystać, by zrobić to poprawnie?

Zeznanie podatkowe za 2014 r. – który PIT wypełnić?

Zastanawiasz się, który PIT wypełnić? Termin 30 kwietnia 2015 roku na złożenia zeznania to, jak wspomnieliśmy, termin dla podatników rozliczających się na drukach PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39.

Przyjrzyj się poniższemu zestawieniu i zdecyduj, który PIT jest odpowiedni w Twoim przypadku:

PIT-36  wypełniają wszyscy podatnicy, którzy osiągali w poprzednim roku dochody opodatkowane według skali podatkowej z pozarolniczej działalność gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej. Druk ten służy do rozliczenia przychodów osiąganych bez pośrednictwa płatnika, a także do rozliczenia m.in. dochodów osiągniętych za pośrednictwem płatnika za granicą lub doliczenia dochodów małoletnich dzieci.

PIT-36L służy z kolei do rozliczenia dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym, osiągniętych z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.

PIT-37 wypełnia większość podatników – robią to osoby, które osiągnęły przychody m.in. ze stosunku pracy, ze stosunku służbowego, z umów-zleceń, umów o dzieło, emerytur, rent itp.  PIT-37 składamy w celu rozliczenia dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, osiągniętych w Polsce, wyłącznie za pośrednictwem płatnika (np. zakładu pracy).

PIT-38 to druk dla tych podatników, którzy w roku poprzednim mieli przychody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych i wynikających z nich praw oraz z przychodów z objęcia udziałów w spółkach mających osobowość prawną lub objęcia wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny.

PIT-39 składają podatnicy, którzy osiągnęli przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości. Uwaga! Chodzi jednak tylko o nieruchomości nabyte po 2008 rok.

Jak w 2015 r. składamy zeznanie podatkowe PIT za 2014 rok?

Już od jakiegoś czasu dostępna jest opcja składania zeznań podatkowych drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. To duża wygoda – zwłaszcza, jeśli rozliczamy się w ostatniej chwili. Oczywiście wciąż można złożyć PIT za 2014 rok tradycyjnie, w formie papierowej. Należy go wysłać pocztą, wrzucić do urzędomatu albo po prostu zanieść okienka w odpowiednim urzędzie skarbowym. W przypadku tej ostatniej opcji musimy się jednak liczyć ze staniem w gigantycznych kolejkach – zwłaszcza, gdy ostateczny termin składania zeznań podatkowych jest tak blisko.

Na koniec istotna uwaga: Termin złożenia zeznania podatkowego PIT za 2014 rok to jednocześnie termin opłacenia ewentualnego podatku należnego, który wynika z rozliczenia rocznego. Oznacza to, że jeśli więc z wypełnionego zeznania rocznego wynika, że musimy zapłacić podatek, to również musimy to zrobić do 30 kwietnia 2015 roku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *